Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu

Będąc właścicielem domu lub planując jego budowę warto myśleć przyszłościowo i wziąć pod uwagę rozwiązania obniżające zużycie energii a co za tym idzie – kosztów.  W domu spędzamy ponad połowę naszego życia dlatego dobrze żeby było enegooszczędnie, tanio i przede wszystkim zdrowo.
Dom pasywny – to dom energooszczędny, zaprojektowany i zbudowany tak, aby zminimalizować zużywanie energii. Jeśli zastanawiasz się nad ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem problemu wentylacji to mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązania.
Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) jest odpowiedzią na Twój problem.
Rekuperacja (łac. recuperatio – odzyskanie) to odzyskiwanie ciepła za pomocą wymiennika ciepła – rekuperatora. Jego działanie polega na przekazywaniu energii z jednego medium do innego. W przypadku wentylacji rekuperator jest urządzeniem ogrzewającym powietrze nawiewane do budynku za pomocą ciepłego powietrza, które jest równocześnie wywiewane z budynku.

 

System wentylacji z odzyskiem ciepła jest w istocie logiczną konsekwencją budowy ciepłego, ekonomicznego i przyjaznego dla człowieka i środowiska domu. Budując taki dom należy, więc odrzucić dotychczasowy sposób myślenia, w którym wentylacja była czymś mało istotnym, bo rozwiązywała się samoistnie. Świeże, lecz zimne powietrze dopływające poprzez nieszczelności stolarki wywołuje nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia przeciągi a ogrzane powietrze wyrzucane jest na zewnątrz poprzez kanały wentylacji grawitacyjnej. Ciepły, przyjazny i ekonomiczny dom jest przede wszystkim szczelny i nie ma w nim miejsca na przypadkowe lub zamierzone szczeliny w oknach czy ścianach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala mu „oddychać” bez tracenia energii.
  • Rekuperacja pozwala na wykonanie szczelnego budynku bez negatywnych skutków dla jego trwałości i komfortu przebywających w nim ludzi.
  • Rekuperacja pozbawia dom nadmiernej wilgoci, prowadzącej do gnicia budynku oraz nie dopuszcza do zatęchnięcia powietrza wywołującego poczucie dyskomfortu.
  • Rekuperacja pozwala skutecznie odprowadzić parę i spaliny emitowane przez kuchenkę – nie dopuszcza przy tym do rozchodzenia się zapachów z kuchni na cały dom.
  • Rekuperacja utrzymuje powietrze w domu w odpowiedniej czystości usuwając unoszący się zjonizowany kurz.

Co daje i jak działa Rekuperacja?

Dowiedz się czytając poniższe artykuły

Jak działa rekuperacja?

Co daje rekuperacja?

Rekuperatory - rodzaje