Co daje rekuperacja?

Co daje wentylacja domowa z odzyskiem ciepła?

Domowa instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) pozwala na wykonanie szczelnego budynku bez negatywnych skutków dla jego trwałości i komfortu przebywających w nim ludzi. Rekuperacja daje około jednej wymiany powietrza na godzinę, co pozwala skutecznie usunąć z domu zużyte powietrze o nieprzyjemnej, uciążliwej woni. Pozbawia dom nadmiernej wilgoci, prowadzącej do gnicia budynku oraz nie dopuszcza do zatęchnięcia powietrza wywołującego poczucie dyskomfortu.

grzyb 1grzyb 2grzyb 3

Skutki złej wentylacji lub jej braku nie są zauważalne od razu. 

Ujawniają się po jakimś czasie użytkowania pomieszczeń.

Widoczne skutki to: 

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami itp.
  • zaparowane szyby w oknach
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotów
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg
  • stale wilgotne ręczniki powodujące nieprzyjemny zapach
  • powolne schnięcie upranej odzieży

Wentylacja z odzyskiem ciepłą pozwala skutecznie odprowadzić parę i spaliny emitowane przez kuchenkę – nie dopuszcza przy tym do rozchodzenia się zapachów z kuchni na cały dom. To samo dotyczy łazienek i ubikacji, skąd powietrze jest wyrzucane przez wymiennik na zewnątrz budynku. Rekuperacja utrzymuje powietrze w domu w odpowiedniej czystości usuwając unoszący się zjonizowany kurz, co jest bardzo ważne dla osób podatnych na alergie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nazywana inaczej wentylacją z rekuperacją pozwala w okresie zimowym bez dodatkowego dogrzewania wprowadzać do domu świeże powietrze o temperaturze niewiele niższej od temperatury panującej w domu.

 

Schemat rozkładu temperatur powietrza w systemie 
wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z rekuperacją. 

Wysokie sprawności wymienników dochodzące nawet do 95% powodują, że różnice te wynoszą przez większość okresu grzewczego ok. 2 do 4˚C, w zależności od wilgotności względnej powietrza nawet przy znacznych mrozach. Oznacza to, że jeśli powietrze w pomieszczeniach domowych ma temperaturę 22˚C to świeże powietrze wwiewane przez wentylację do domu mieć będzie temperaturę 18 do 20˚C. Dzięki temu powietrze to nie powoduje zdradliwych dla zdrowia przeciągów, charakterystycznych dla systemów wentylacji polegających na wrzucaniu do pomieszczeń powietrza zimnego o temperaturze panującej na zewnątrz.

Rekuperator pozwala w systemie wentylacji odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Wymiennik ciepła firmy BARTOSZ realizuje to nawet z 92% sprawnością.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może skutecznie współpracować z każdym systemem ogrzewania domu. Powietrze wprowadzane do domu przez wentylację może być dogrzewane np. ciepłem z kominka bez konieczności budowania dodatkowego systemu kanałów do dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Wentylacja pozwala na utrzymanie stosunkowo stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od kondygnacji, na której jest to pomieszczenie położone. Dzięki temu ciepło słoneczne pozyskiwane w jednym pomieszczeniu może dogrzewać pomieszczenia inne.

W okresie letnim wentylacja mechaniczna daje możliwość utrzymania pomieszczeń w odpowiedniej świeżości bez konieczności otwierania okien, co zapobiega dostawaniu się owadów do domu. Rekuperacja pozwala także na uśrednienie temperatury w całym domu-obniżenia jej w pomieszczeniach szczególnie narażonych na prażące działanie promieni słonecznych i podniesienia w pomieszczeniach nieprzyjemnie chłodnych położonych od strony północnej. Podobną sytuację będziemy mieli, jeśli w jednym z pomieszczeń zamontujemy klimatyzator. Obniżenie temperatury powietrza będzie odczuwalne w całym domu.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala skutecznie współpracować z kominkiem w celu rozprowadzenia ciepła. Można to zrealizować na kilka sposobów bez konieczności budowania dodatkowych kanałów tzw. DGP. Pierwszym ze sposobów jest wykorzystanie ciepła z kominka w sposób całkowicie pasywny.

Działająca wentylacja mechaniczna powoduje przepływ powietrza z jednych pomieszczeń do drugich i w ten sposób ciepło z kominka rozprowadzane jest po całym domu. Pozwala to na równomierny rozkład temperatury we wszystkich pokojach. 

Kolejnym ze sposobów wykorzystania ciepła z kominka jest podłączenie komory grzewczej bezpośrednio w kanał nawiewny wentylacji z rekuperacją. Realizuje się to z użyciem dodatkowego wentylatora wspomagającego i przepustnic zwrotnych. Wentylator montuje się na kanale wyjściowym z komory grzewczej kominka. Przepustnice zwrotne montowane są w miejscach uniemożliwiających cofanie się powietrza z powrotem do urządzeń.

 

 

Jeszcze jednym rozwiązaniem może być umieszczenie punktu wyciągowego wentylacji w pobliżu kominka. Ciepłe powietrze, choć niegorące odprowadzane jest w ten sposób bezpośrednio do rekuperatora gdzie swoją całą energię cieplną może oddać powietrzu wchodzącemu z zewnątrz.

 

System wentylacji z rekuperacją pozwala na zamontowanie znacznie mniejszego klimatyzatora niż ten, który wynikałby z bilansu energetycznego. Wymienniki ciepła firmy BARTOSZ realizują również odzysk chłodu na poziomie 75%. Rekuperacja uśrednienia temperatury w całym domu, choć klimatyzator zamontowany jest w jednym z pomieszczeń.