Kiedy zwraca się GWC ?

Niezwykle trudno jest jednoznacznie określić okres zwrotu samego gruntowego wymiennika ciepła. Oczywiście, istnieją programy pozwalające na szybkie obliczenie, ile energii zaoszczędzimy dzięki pracy GWC, są to jednak dane, które wiele mówią specjalistom i audytorom energetycznym, niewiele jednak przeciętnym użytkownikom GWC.

Koszt instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła zwraca się w ciągu 1 do 7 lat, w zależności od budynku, rodzaju instalacji, typu systemu grzewczego itd. Okres ten najkrótszy jest w przypadku budynków, w których instalacja rekuperatora zaprojektowana została zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, a nie oprócz niej. Może wynosić wówczas nawet zaledwie kilka miesięcy (jeśli od nakładów na system rekuperatora odejmiemy nieponiesione nakłady na elementy tradycyjnego systemu wentylacyjnego: kominy, rozszczelniacze okien, zetki, nasady kominowe, wentylatorki łazienkowe itp.). Jeśli system wyposażony zostanie dodatkowo w GWC, kosztujący dla niewielkiego domu średnio od ok. 8 do nawet ponad 25 tys. PLN, okres zwrotu teoretycznie wydłuża się nawet o kilka lat, ale… czy nie należałoby wówczas w poniesionych kosztach uwzględnić zmianę komfortu mieszkania: świeże powietrze i schłodzenie domu latem, które bez GWC byłoby możliwe wyłącznie dzięki klimatyzacji, która nie tylko sporo kosztuje, ale także zużywa duże ilości wcale dziś nietaniego prądu! Dopiero porównanie kosztów użytkowania domów: wyposażonego w GWC oraz wyposażonego w klimatyzację da nam realny obraz kosztów zwrotu inwestycji. Przeciętny domowy klimatyzator zużywa około 2,5 kW (urządzenia pokojowe) do nawet 20 kW – czyli 20.000W (urządzenia kanałowe obsługujące cały budynek ok. 200m2). Dobrej klasy rekuperator obsługujący GWC zużyje kilkadziesiąt watów, czyli będzie co najmniej stukrotnie, a nawet dwustukrotnie tańszy w eksploatacji!

          Ujmując rzecz inaczej: klimatyzacja do auta nie zwraca się nigdy. A jednak dziś trudno wyobrazić sobie samochód bez klimatyzacji. Sceptykom GWC zaproponuje auto bez klimy: przecież klimatyzacja powoduje nie tylko zwiększenie ceny auta, ale także zwiększenie zużycia paliwa. I gdzie tu okres zwrotu i jakikolwiek sens zakupu takiego urządzenia? GWC należy traktować w kategoriach urządzenia zapewniającego w pierwszym rzędzie podwyższenie komfortu, a dopiero potem zabezpieczenie rekuperatora przed zamarzaniem. A jak wycenić wyższy komfort? Może kupując Mercedesa czy Audi zamiast Trabanta czy Malucha.

           Rezygnujemy więc z rekuperatora i GWC i kupujemy klimatyzator. Ale… kolejnym ważnym aspektem , który należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad okresem zwrotu i wyceną komfortu jest funkcja klimatyzatora: dobierając klimatyzator i nie decydując się jednocześnie na wykonanie systemu wentylacyjnego z rekuperatorem i GWC musimy być świadomi, że większość klimatyzatorów nie jest w stanie zapewnić skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniu – większość z nich jedynie „mieli” powietrze wewnętrzne zapewniając schłodzenie go, jednak nie ma jakiekolwiek kontaktu z powietrzem zewnętrznym, czyli z procesem wentylacji!. Oznacza to, że olbrzymia większość klimatyzatorów nie usunie z wnętrza budynku alergenów, tlenku węgla czy chemikaliów wydzielanych przez np. lakiery, farby czy płyty, z jakich wykonane są choćby meble. Układ rekuperator - GWC nie tylko schłodzi powietrze, ale także dostarczy do pomieszczeń powietrze świeże i usunie z łazienek czy ubikacji powietrze zużyte. A takiej funkcji nie zapewni nam większość klimatyzatorów. Każdy alergolog potwierdzi, że małe ilości szkodliwych środków znajdujące się w powietrzu będą przyczyną narastania coraz silniejszych reakcji alergicznych czasen na zupełnie inne czynniki – organizm osłabiony przez związki chemiczne będzie bardziej podatny na alergie… Dobra wentylacja jest więc kluczowym czynnikiem dla zachowania zdrowia.

          Przyjmijmy jednak, że komfort i zdrowie, jako rzeczy niepoliczalne i niewyceniane zostawiamy z boku. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę wyłącznie kwestie finansowe, GWC zwraca się po 5-12 latach, lub nawet dłużej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zamiast GWC montujemy klimatyzator – tutaj GWC może być nawet kilkadziesiąt razy tańszy w eksploatacji i okres zwrotu będzie liczył się w miesiącach. Jeśli zaś pomyślimy jednak o komforcie i naszym zdrowiu, oraz – w przypadku energożernych klimatyzatorów – o wielokrotnie wyższym zużyciu energii dla uzyskania porównywalnego efektu – GWC może okazać się inwestycją o bardzo krótkim okresie zwrotu, wynoszącym zaledwie 1-3 lata.