FAQ - Rekuperacja

Szczelność budynku

Szczelność powietrzna budynku jest w przypadku budowy domu energooszczędnego wymogiem nie tylko potrzebnym do spełnienia odpowiedniego odzysku ciepła, ale także nie osiągniemy z powodu jej braku zaplanowanych oszczędności w użytkowaniu domu. Musimy pamiętać, że zapewnienie szczelności wszystkich przegród jak ściany zewnętrzne, płyty fundamentowe i dach to nie tylko uszczelnienie newralgicznych miejsc, ale izolacja na całej ich powierzchni z zachowaniem jej ciągłości. Mitem jest, że ściany dobrze zaizolowane nie oddychają. Powtarzany jest z uporem maniaka przez producentów różnych materiałów ściennych i wielu inwestorów. Ściana uszczelniona i zaizolowana nie może oddychać!

W domu, obojętnie, z czego zbudowanym, oddychają tylko domownicy lub ich pies - na pewno nie ściany. Zadaniem ścian jest przenoszenie obciążeń oraz ewentualnie ochrona cieplna. Jeśli już, to można mówić o wchłanianiu wilgoci przez 1-no centymetrową warstwę suchego gips-kartonu lub tynku i oddanie tej wilgotności w momencie, gdy jest sucho.Dostarczeniem świeżego powietrza jest zadaniem wentylacji. Szczelność obudowy budynku wraz z wentylacją decydują o intensywności wymiany powietrza, czyli odpowiada za dostarczenie tlenu i odprowadzenie m.in. dwutlenku węgla i wilgoci wpływając przy tym na utratę bądź zyski ciepła, żywotność materiałów konstrukcyjnych oraz komfort użytkowania pomieszczeń. Zapewnienie właściwej wentylacji w dobrze uszczelnionym domu jest, zatem parametrem niezbędnym.

Większość budynków nowo budowanych posiada wentylację grawitacyjną. Jest ona silnie uzależniona od warunków atmosferycznych jak różnica ciśnień, kierunek wiatru czy temperatura i najczęściej nie spełnia norm w zakresie wymiany powietrza. Grawitacja wymaga również rozszczelnienia budynku i nie kontrolowaną infiltrację tworząc niejednokrotnie nadmierny ruch powietrza - przeciągi. Jedynym rozsądnym i optymalnym rozwiązaniem pod względem komfortu i oszczędności energii jest budowa w domu wydajnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperajca jest w stanie zapewnić odpowiedni dopływ świeżego powietrza dla każdej osoby w pomieszczeniu.