FAQ - Rekuperacja

Okna - strata i zysk ciepła w budynku.

Okna i przegrody przeszklone pełnią bardzo ważną rolę w budynkach energooszczędnych. Obecnie nowym standardem, jeśli chodzi o okna, stały się właściwie okna trzyszybowe oraz w wypadku okien z PVC, co najmniej 5-cio a nawet 7-mio komorowe. Współczynnik dla całego okna powinien wynosić poniżej 1,0 W/(m2•K) a dla okna tzw. pasywnego – poniżej 0,8 W/(m2•K). Produkcja i sprzedaż okien o gorszych parametrach powinna być zabroniona. Okna i drzwi zewnętrzne są elementami budynku, przez które traci się zwykle od 20 do 25% dostarczonej do budynku energii cieplnej. Udział procentowy strat ciepła zwiększa się w przypadku budynków energooszczędnych.

Dobierając okna dla budynku należy pamiętać, że:

- wielkość strat ciepła zależy od izolacyjności cieplnej okien,

- orientacja i lokalizacja okien w budynku wpływa na wielkość zysków ciepła od słońca,

- izolacyjność okien zależy od udziału szuby w całkowitej powierzchni okna  i liczby podziałów. Im większy udział i mniejsza liczba podziałów tym lepiej,

- wybrane przeszklenie wpływa na wielkość zysków ciepła i dostęp światła dziennego,

- szczelność okien wpływa na komfort cieplny i nie występuje zbyt intensywny nie kontrolowany przepływ powietrza.

Dobre, szczelne i prawidłowo zamontowane okna to podstawa budowy domu energooszczędnego. Okna zamontowane powinny być w grubości izolacji a nie muru, dodatkowo szczelne bez żadnych nawiewników. Takie rozwiązanie powinno również skłaniać inwestora do rezygnacji z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, której podstawowym wymogiem jest nieszczelność np. okien i stały przepływ powietrza z zewnątrz do wnętrza domu by móc znaleźć sobie ujście w kominie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłarekuperacji która eliminuje niepotrzebne nieszczelności budynku.